Forum www.theotokosakademia.fora.pl Strona Główna www.theotokosakademia.fora.pl
Spółdzielnie Socjalne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opis projektu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.theotokosakademia.fora.pl Strona Główna -> O projekcie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
theotokos
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 12:25, 15 Mar 2010    Temat postu: Opis projektu

„W roku 2010 startuje projekt „Międzynarodowa Akademia dla Projektów Socjalnych i Spółdzielni“ – międzynarodowe przedsięwzięcie partnerów z trzech krajów: Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach (Polska), Agencji Rozwoju Regionalnego „Donbas” z Doniecka (Ukraina) oraz Innova eG z Lipska (Niemcy).
Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone w 4 modułach:
W pierwszym etapie 25 osób z Polski i Ukrainy zostanie dokształconych jako multiplikatorzy socjalnych projektów i spółdzielczych przedsięwzięć. Eksperci z Innova eG opracują merytorycznie kurs kształcenia składający się z 9 modułów, który zostanie przeprowadzony metodą e-learning. W maju 2010 w ramach warsztatów w Gliwicach uczestnicy otrzymają certyfikaty.
Jądrem drugiego modułu projektowego będzie 6-dniowa wizyta studyjna. Uczestnicy z Polski i Ukrainy odwiedzą projekty socjalne i spółdzielnie w Polsce. Wizyta studyjna będzie służyć także wymianie doświadczeń. W jej ramach odbędą się także szkolenia, w czasie których eksperci przekażą wiedzę na temat zakładania i działalności socjalnych przedsiębiorstw.
W trzeciej fazie projektu partnerzy przygotują i przeprowadzą konferencje i worksopy w trzech ukraińskich miastach regionu Donbas. Celem konferencji jest zapoznanie szerszej publiczności, w szczególności samorządowców, pozarządowców, ludzi polityki i biznesu, z potencjałem, jaki ma w sobie samopomoc spółdzielni. Konferencje mają za zadanie otworzyć drogę do lokalnych pilotażowych przedsięwzięć w dziedzinie socjalnej ekonomii.
Staże polskiego i dwóch ukraińskich uczestników w spółdzielczych projektach w Niemczech (w miastach Halle i Dortmund) mają wesprzeć transfer doświadczenia i spółdzielczego know how.
Przewidziane jest także uzgodnienie tematów i form długotrwałej współpracy pomiędzy polskim, niemieckim i ukraińskim partnerem.
Ten trilateralny projekt jest dofinansowany w ramach „Partnerstwa Inicjatyw Społecznych“. Celem tego Programu jest wsparcie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi z Polski, Niemiec i Ukrainy dla wzmocnienia zaangażowania lokalnych i regionalnych inicjatyw na Ukrainie. Ważne jest też, aby realizowane projekty przyczyniały się do rozwoju długotrwałej współpracy pomiędzy partnerami. „Partnerstwo Inicjatyw Społecznych“ jest wspólnym programem Fundacji Roberta Boscha (Niemcy) i Stefana Batorego (Polska) oraz fundacji PAUCI odpowiedzialnej za jego realizację na Ukrainie.“


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez theotokos dnia Pon 11:04, 19 Kwi 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard




Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:58, 27 Kwi 2010    Temat postu: Jakie wymagania wobec uczestników projektu??

Witam:)

Troche za malo informacji o tym projekcie. W szczegolnosci brak informacji, jakie sa wymagania wobec uczestnikow. Ze sformulowania "multipikacja" mozna wywnioskowac, ze maja to byc przyszli animatorzy ekonomii spolecznej, pewnie w Polsce i Ukrainie, ale jakie oczekiwania maja wobec nich organizatorzy - w tym zakresiw yraznej informacji brakuje. Mam nadzieje, ze mozliwa jest rzeczowa odpowiedz na ten temat Smile Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
theotokos
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Śro 11:53, 28 Kwi 2010    Temat postu:

Na tym etapie projektu, czyli w czasie kursu, uczestników zachęcamy do aktywnego korzystania z wiedzy przekazywanej nam przez niemieckich trenerów (pobierania prezentacji, dyskusji na forum). Jest to również etap rekrutacyjny do wizyty studyjnej w Gliwicach (prezentacja pt ZASADY).
Taki kurs przechodzą uczestnicy z Polski oraz z Ukrainy. Podczas wizyty studyjnej będzie można dopytać o kwestie niewyjaśnione w kursie, poszerzyć swoją wiedzę z innych elementów związanych ze spółdzielczością socjalną oraz poszukać międzynarodowego partnera dla swojej organizacji i dalszej współpracy.
Multiplikatorów można nazwać animatorami ekonomii społecznej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard




Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:22, 28 Kwi 2010    Temat postu:

dziekuje za informacje Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fenikssocjalna




Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów Mazowiecki

PostWysłany: Śro 9:44, 05 Maj 2010    Temat postu:

Witam
O samym projekcie bardzo mało. Jeżeli chodzi o doświadczenia z zakresu działań spółdzielń socjalnych i ekonomii społecznej w Niemczech to nie są one adekwatne do prawa obowiązujacego w naszym kraju, tam bardzo dawno władze doszły do wniosku, że korzystniej jest dofinansnowywać takie działania z kasy państwa niż utrzymywać bezrobotnego. W naszych ramach prawnych i świadomości urzędniczej potrwa to jeszcze 100 lat. Dalej w naszym kraju stawia się na plecy, własne kieszenie, a nie na korzyści społeczne z których można również wzbogacić budżet o podatki od zatrudnianych bezrobotnych w spółdzielniach socjalnych. Smile Miałam okazje oglądać i czerpać doświadczenia z Włoch i Grecji. Faktem jest, że Włosi od 30 lat mają swoje socjalne spółdzielnie, ale dbają o ich rozwój nie tak jak u nas. Wiem powiecie Państwo, że raczkujemy w tym temacie - zgoda, ale czemu nie czerpiemy przykładów z doświadczeń innych tylko testujemy pomysły niekompetentnych urzedników - nie słuchamy praktyków?
Byłam na jedynym spotkaniu w MP i PS w 2005 roku gdzie zaproszono zainteresowanych ekonomią społeczną i otwieraniem, zakładaniem spółdzielń socjalnych, a które prowadził ówczesny Podsekretarz Stanu w MP i PS P. C. Miżejewski - twórca ustawy o spółdzielniach socjlanych. Co to miało nie być - obiecywano gruszki na wierzbie, ale zapomniano do tego tematu przygotować urzędników samorządowych. MP i PS opiera sie na opiniach OWSS - ów które pod siebie kreują opinie o spółdzielniach socjalnych.
Dalej nas spółdzielców uważa się za przepraszam"przygłupów". Pozwala się na różnego rodzaju prelekcjach wygłaszać opinie o spółdzielniach socjalnych ludziom - trenerom,którzy nigdy nie doświadczyli działania w takiej instytucji - i to jest ewenementem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez fenikssocjalna dnia Śro 10:10, 05 Maj 2010, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.theotokosakademia.fora.pl Strona Główna -> O projekcie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin